Dainius Vaitelis: apie sudėtingą „Neptūnas-Akvaservis“ sezoną, jaunimo tobulėjimą ir mintis dėl kito sezono

2023.02.24

2016/2017 m. Nacionalinės krepšinio lygos didžiajame finale susitiko Marijampolės „Sūduva-Mantinga“ ir Klaipėdos Nafta-Uni-Akvaservis komandos. Tame finale, su kitokiu nei šiandien finalo formatu, po atkaklios ir įnirtingos serijos čempionais tampa marijampoliečiai, nugalėję klaipėdiečius serijos rezultatu 4:3. Kitame sezone Klaipėdos komanda pakeičia ne tik pavadinimą į „Neptūnas-Akvaservis“, bet taip pat ir paskiria naująjį vyriausiąjį trenerį – Tomą Gaidamavičių. Jau pirmajame savo sezone pastarajam pavyksta nukalti uostamiesčio komandai čempionų titulą, kai finale buvo nugalėta kita dublerių komanda – „Žalgiris-2“. Po čempioniško sezono vis garsiau pradedama kalbėti, kad „Neptūnui“ reikia integruoti daugiau jaunųjų krepšininkų. Skausmingas žingsnis daryti būtent taip atsiliepia prastesniais komandos rezultatais, bet labiau įtraukiamas ir duodama daugiau šansų jauniesiems krepšininkams. 2020/2021 m. sezoną Klaipėdos ekipa pradeda visiškai visiškai atsijauninusi. Jei dar praėjusiame 2019/2020 m. sezone komandoje buvo toks patyręs žaidėjas kaip Vytautas Šarakauskas, tai 2020/2021 m. sezono pradžioje vyriausiajam žaidėjui (Dovydui Romančenko) buvo vos 20 metų.

„Mes visada turime tokį variantą ir galime stiprinti komandą su gerais, patyrusiais žaidėjais, bet šios komandos tikslas ne toks. Nematome prasmės pasikviesti vieną ar du geresnius žaidėjus ir su jais užimti aukštesnę vietą. Nuo to nukentėtų mūsų jaunimas, ugdymo procesas sustotų“ – apie jaunųjų žaidėjų tobulėjimą kalbėjo Dainius Vaitelis.

Šiai dienai Klaipėdos „Neptūnas“ turi stabiliai funkcionuojančią piramidę: kasmet į aukštesnį lygį pakyla bent po kelis „Neptūno-Akvaservis“ komandos žaidėjus, vyrų ir dublerių komandas atitinkamai atstovauja daugiausiai vietinių žaidėjų lygose, kuriose šios komandos žaidžia.

Tačiau kodėl šis sezonas rezultatų prasme yra prastas ir kaip sekasi ugdyti jaunuosius krepšininkus skaitykite interviu su Klaipėdos „Neptūno“ sporto direktoriumi Dainiumi Vaiteliu.

„Neptūno-Akvaservis“ sezonas ir rezultatai prasti. Kodėl komanda neranda rakto į pergales?

Sezonas tikrai nevyksta taip, kaip planavome. Nesame patenkinti užimama vieta turnyrinėje lentelėje. Po praėjusio sezono mūsų komandą paliko 5 žaidėjai: Adomas Sidarevičius, Lukas Kreišmontas, Matas Vaitkus ir Oskaras Pleikys, kurie persikėlė žaisti į aukštesnį lygį, t.y. Lietuvos krepšinio lygą, o Radvilas Kneižys išvyko žaisti ir studijuoti į JAV – visi jie buvo startinės sudėties žaidėjai, darę skirtumą daugelyje rungtynių. Galima sakyti, kad šiame sezone turime visiškai naują komandą su nauju treneriu, kuris tarp kitko taip pat turėjo problemų ir nuo sezono pradžios negalėjo būti su komanda. Manau tai ir yra pagrindiniai dalykai, kodėl šiais metais esame prie autsaiderių. 

Didžioji dauguma „Neptūno-Akvaservis“ gretose žaidžiančių krepšininkų yra kilę iš Klaipėdos. Ar galima teigti, kad toks ir yra komandos vadovų tikslas, identitetas remtis būtent Klaipėdoje ir Klaipėdos rajone užaugusiais jaunuoliais?

Komandos pagrindą sudaro klaipėdiečiai. Žinoma yra Jonas Paukštė ir Žygimantas Bartašius, kurie augo kituose miestuose, bet vis dėlto didžioji dalis yra Vlado Knašiaus krepšinio mokyklos ir Klaipėdos krepšinio mokyklos auklėtiniai, augę ir krepšinio paslapčių mokęsi mūsų mieste. Prieš maždaug trejus metus šios komandos tikslai pasikeitė, kai pradėjome garsiai kalbėti apie būtinybę Klaipėdos krepšinyje žengti piramidės keliu – talentingiausius jaunuosius klaipėdiečius kviesti į „Neptūno-Akvaservis“ komandą, kurioje jie turėtų galimybę pasirodyti ir galbūt žengti dar vieną žingsnį į priekį – stabiliai žaisti pagrindinėje vyrų komandoje. Nematėme pagrindo turėti komandoje vyresnius žaidėjus, kurie būtų lyderiai, bet atimtų žaidybinį laiką iš jaunimo. 

Minėjote, kad komanda nuo sezono pradžios žaidė be vyriausiojo trenerio Alfredo Kaniavos, kuris „Neptūno-Akvaservis“ ekipos vairą perėmė praėjusią vasarą. Ar tai labai išmušė žaidėjus iš vėžių?

Tai vienareikšmiškai turėjo neigiamų pasėkmių. Tiek komplektuojant komandą, tiek ir viso pasiruošimo metu Alfredas buvo su komanda, bet atsitiko taip, kad jam sušlubavo sveikata ir jis negalėjo visu 100 procentų atsiduoti darbui. Treneris sugrįžo sužaidus daugiau nei pusė sezono rungtynių, o mums jo tikrai trūko. 

Sezono eigoje susidūrėte ne tik su trenerio nebuvimu, bet taip pat ir žaidėjai turėjo sveikatos problemų. Visgi ar įžvelgiate kažkokių teigiamų dalykų? Galbūt krepšininkai, kurie neturėjo šiais metais gauti tiek žaidybinio laiko kitame sezone vaidins svarbesnius vaidmenis? 

Išleidome praėjusio sezono lyderius į platesnius vandenis ir džiugu, kad dauguma jų naudojasi gautais šansais, o tai tik dar kartą parodo, kad „Neptūno“ piramidė veikia. Šį sezoną turėjome ir traumų nemažai. Per pasiruošimą vienam komandos lyderių Gediminui Leščiauskai lūžo riešas, o mums tai buvo didelis smūgis. Vis dėlto į jo vietą ateina kiti žaidėjai, kurie semiasi patirtį, gauna to žaidybinio laiko, bet reikia suprasti, kad jauniems krepšininkams nėra lengva. Jie susiduria su daug gudresniais, patyriusiais žaidėjais. Bet kaip ir sakiau, jie mokosi, stengiasi ir kitame sezone pamatysime tų krepšininkų progresą. Taip pat reikia pažymėti, kad dažnai dublerių, t.y. „Neptūno-Akvaservis“ žaidėjus kviečiasi vyrų komandos treneris, automatiškai dubleriai kviečia Regionų krepšinio lygoje žaidžiančius vaikinus. Aišku kenčia treniruočių procesas, bet kiekvienas gauna šansą, o visa tai ir susideda į pagrindinio tikslo siekimą – pakilti iki vyrų komandos. 

Žvelgiant į turnyrinę lentelę, šiuo metu esate paskutinėje Nacionalinės krepšinio lygos vietoje, o pagal nuostatus gresia iškritimas į Regionų krepšinio lygą. Nesibaiminate tokio scenarijaus?

Šiuo metu kalbamės su Lietuvos krepšinio federacija, Nacionaline krepšinio lyga apie tam tikrus pakeitimus. Mes manome, kad šiuo atveju yra nesąžininga tai, jog dublerių komandos laimėjusios antrą pagal pajėgumą lygą nekyla į aukščiausiąją lygą, o lieka ten pat. Mes norėtume, kad taip pat būtų jeigu komanda užimtų paskutiniąją vietą. Pačios lygos vadovai su tuo sutinka, nes mato kiek žaidėjų pereina iš dublerinių komandų į Lietuvos krepšinio lygą, o ir talentingiausi žaidėjai vasaromis pluša su jaunimo rinktinėmis. Taip, šis sezonas mums nenusisekė, tačiau nemanome, kad turėtume iškristi iš lygos, o todėl ir vyksta pokalbiai su aukšto rango krepšinio žmonėmis Lietuvoje. Manau, kad greitu metu turėsime atsakymą į šį klausimą. 

Viešumoje buvo pasirodęs susirūpinusių klaipėdiečių laiškas, kuriame buvo kalbama apie prastus „Neptūno-Akvaservis“ rezultatus ir vadybą. Kokios mintys apie tai? 

Šiems susirūpinusiems klaipėdiečiams norėčiau palinkėti atvykti į rungtynes ir iš arčiau susipažinti su šia situacija. Aš esu įsitikinęs, kad šie žmonės mane asmeniškai gerai pažįsta, visada gali paskambinti ir pasiteirauti, nes esu atviras ir neturiu ko slėpti. Visada yra lengviau nueiti ir parašyti kažkokią tai publikaciją kaip viskas blogai, bet iš esmės šiems žmonėms nėra žinoma visa situacija, nes su manimi niekas apie tai nekalbėjo. Taip pat ir žurnalistas prieš rašydamas galėjo apie šią situaciją pasikalbėti su manimi, o ne vien tik “komandos steigėjais” prisistačiusiais asmenimis. 

Kalbant apie vietinius krepšininkus atstovaujančius savo gimtąjį miestą, Klaipėdos „Neptūnas“ yra lyderis šioje vietoje. Ar tai ir yra vienas iš pagrindinių „Neptūno“ organizacijos siekių, tiek pagrindinėje, tiek ir dublerių komandoje turėti kuo daugiau vietinių krepšininkų?

Neptūniečiai pirmauja ir Lietuvos krepšinio lygoje, ir Nacionalinėje krepšinio lygoje pagal šią kategoriją, o tai mus tikrai džiugina. Kaip ir ne kartą minėjau, mūsų tikslas yra auginti savo vaikus, kurie ateityje papildytų „Neptūną“, o vėliau gal ir dar pajėgesnes komandas.