„Neptūno-Akvaservis“ komandos krepšininkai gilino žinias apie maisto svarbą kūnui

2021.12.08

Klaipėdos „Neptūno-Akvaservis“ komandos jaunieji krepšininkai turėjo paskaitą „Sportas ir mityba“, kurią vedė Klaipėdos universiteto doc. dr. Lolita Rapolienė.

Kiekvienam sportuojančiam yra svarbi subalansuota mityba. Jei sportuodamas sveikai nesimaitinsi – nepasieksi gerų rezultatų.
„Kiekvienas sportininkas stengiasi pasiekti aukščiausių rezultatų, tai maistas yra vienas iš būdų, kuris galėtų padėti, tą suprato net antikinės Graikijos olimpiečiai. Deja, tyrimai rodo, kad tiek įvairių sporto šakų žaidėjų, tiek trenerių žinios nėra pakankamos ir jas reikia gilinti. Pagal visapusišką sporto mitybos koncepciją, reikia ne tada rūpintis ja, kai susergam ar traumuojamės, o aktyviai – tinkamai apsirūpindami kūną energija, atsistatydami po krūvio, ruošiant užduočiai specifišką kūno kompoziciją, pasirengiant sudėtingai aplinkai, ar netgi proaktyviai – kad mityba stiprintų imuninę sistemą, saugotų nuo lėtinių ligų vystymosi. Sportuojančiajam reikia daugiau maistinių medžiagų, biologiškai vertingo maisto ir užtikrinti, kad netrūktų organizmui būtinų medžiagų. Maitinimasis priklauso nuo to, koks sportas, kaip intensyviai treniruojamasi, koks yra sportavimo periodas, kūno sudėjimas, tikslai. Kad būtų sveikas ir darbingas, žmogaus kūnui reikia 7 pagrindinių nutrientų: baltymų, angliavandenių, riebalų, vitaminų, mineralų, skaidulų ir vandens. Paskaitoje kalbėjome apie tai, kad mityba turi būti pilnavertė, subalansuota, daugiau renkantis sveikus produktus, įvertinant, ar maisto medžiaga yra priduodanti energijos, ar ją atimanti, todėl buvo įvardintos maisto medžiagos ar jų ruošimo būdai, kurios sukelia daugiau žalos nei naudos, akcentuota greito maisto ir energetinių gėrimų žala. Paskaitoje prisiminėme energijos apykaitą organizme, visų maisto medžiagų svarbą, kūnui reikalingus jų kiekius, kalbėjome apie mitybos principus prieš, per ir po treniruočių ar rungtynių, pasidalinome pavyzdžiais. Visi sutarėme, kad angliavandeniai iš vaisių, daržovių, grūdų yra vertingas „kuras“ treniruotėms, o baltymai būtini auginti ir atkurti raumenis. Būtina papildyti įvairius, ypač su prakaitu netenkamus, mineralus, nepamiršti vitaminų B, C, E, D, omega 3. Yra naudingi geležis, fosforas, varis, chromas, selenas ir cinkas, įrodyta jodo, magnio, kalio, fosfatų, bikarbonatų papildymo sportuojančių mityboje nauda. Ypatingas dėmesys skirtas ir vandens funkcijoms, jo poreikio papildymui, nes nuo vandens kiekio organizme labiausiai priklauso smegenų, širdies, plaučių ir raumenų veikla. Krepšinis yra didelio intensyvumo sportas, reikalaujantis tiek fizinio judrumo, tiek protinio aštrumo. Energijos poreikiai krepšinio sezono metu yra dideli ir gali būti dar didesni ne sezono metu“, – apie paskaitos medžiagą kalbėjo Klaipėdos universiteto doc. dr. Lolita Rapolienė.

„Neptūno-Akvaservis“ vyriausiasis treneris Simonas Serapinas buvo iniciatorius supažindinti jaunimą apie sveiką gyvenseną, nes kaip minėjo Simonas, jei neklauso trenerio, gal paklausys specialisto.
„Perkopus trisdešimt aš pats pradėjau tik domėtis subalansuota mityba ir pajaučiau skirtumą, kai prižiūri save, kokius sportinius pasiekimus gali pasiekti.
Pasiklausinėjus jaunųjų žaidėjų, kaip jie maitinasi prieš rungtynes, buvau labai nustebintas, kad jų racione vyrauja greitai paruošiamas maistas, kaip sumuštiniai ar sausi pusryčiai.
Supratau, kad jaunuoliams trūksta žinių ir informacijos apie maisto svarbą jų organizmams.
To pasekoje, gimė idėja, kad būtų gerai jaunimą supažindinti ir apšviesti apie tai, kaip svarbu atitinkamai maitintis ir ilsėtis, todėl paprašėme savo srities žinovės, kad perteiktų žinias jiems“, – kodėl buvo pravesta tokio pobūdžio paskaita pasisakė vyr. treneris Simonas Serapinas.

Po seminaro tikėkimės, kad jaunimas įgavo vertingų žinių ir jas panaudos praktiškai.