T.Gaidamavičius: apie idealus, filosofiją bei didelį iššūkį „Neptūne“

2020.02.28

Klaipėdos „Neptūno“ klube tvyro darbinės nuotaikos. Prieš kiek daugiau nei savaitę vyriausiuoju treneriu tapęs 37-erių Tomas Gaidamavičius bando įvesti savąją krepšinio sistemą bei ruošiasi šeštadienį laukiančioms rungtynėms „Švyturio“ arenoje su Panevėžio „Lietkabeliu“.
„Kiekvienam treneriui yra didelis ir sudėtingas iššūkis perimti komandos vairą sezono viduryje. Dažniausiai ekipą randi kriziniame laikotarpyje, nes kitu atveju nėra tikslo keisti trenerį. Didelis iššūkis, bet aš jo nebijau“, – tinklalapiui „bcneptunas.lt“ sakė T.Gaidamavičius.
Apie stratego duoną T.Gaidamavičius ėmė svarstyti būdamas 32-ejų metų amžiaus, o po metų, 2016-2017 metų sezone tapo žaidžiančiu Kėdainių „Nevėžio“ treneriu. Tiesa, pirmiausia jis asistavo pirmajam strategui.
Profesionalaus žaidėjo karjerą jis pradėjo 1998-aisiais, būdamas 16 metų amžiaus, dar tuometėje Šiaulių „Policijos“ ekipoje. 2004-aisiais su „Šiauliais“ jis tapo LKL bronzos laimėtoju, o per karjerą 191 cm ūgio atakų organizatorius spėjo rungtyniauti ne tik Lietuvoje, bet ir Čekijoje, Švedijoje, Rumunijoje ir Kipre.
„Krepšininko karjeros pabaigoje pradėjau galvoti apie trenerio duoną. Supratau, kad ilgai netempsiu, nes jaunimas lipa ant viršaus. Būdamas įžaidėjas darydavau aikštelėje daug, analizuodavau ir žiūrėdavau žaidimą. Mane sudomino trenerio darbas“, – pasakoja specialistas.
Po kelių mėnesių jis atvyko į uostamiestį, kur tapo antrosios Klaipėdos miesto ekipos strategu. Šioje pozicijoje jis dirbo iki šių metų.
Sulaukęs kvietimo tapti Juricos Žužos asistentu „Neptūne“, šiaulietis nedvejojo. Dar po dviejų savaičių jis perėmė ir pirmosios komandos vairą.
„Tai proga kilti karjeros laiptais, žinoma, kad esu labai laimingas, – tinklalapiui „bcneptunas.lt“ sakė T.Gaidamavičius. – Tikėjausi, kad kažkada tapsiu treneriu, bet kad taip staigiai, tai tikrai ne.“
T.Gaidamavičius seka pasaulines krepšinio tendencijas, o labiausiai jam patinka NBA legenda jau tapęs Greggas Popovičius bei tituluočiausias treneris Senajame žemyne Željko Obradovičius.
„Šie strategai patinka man ir kaip asmenybės, ir kokį žaidimą propaguoja jų komandos. Stengiuosi kažką pasiimti, bet daugiau bandau atsinešti savus dalykus. Geras treneris turi prisitaikyti prie žaidėjų. Manau, kad tą daro ir grandai“, – mintimis dalijasi „Neptūno“ treneris.
Nors trenerio duoną krimsti specialistas pradėjo neseniai, tačiau jau spėjo pasižymėti solidžiais rezultatais.
2018-aisiais T.Gaidamavičiaus vedamas „Neptūnas-Akvaservis“ triumfavo NKL pirmenybėse, o geras stratego darbas sulaukė ir Lietuvos krepšinio federacijos dėmesio. Praėjusią vasarą specialistas buvo paskirtas Lietuvos jaunių (U18) rinktinės treneriu.
„Darbas lyg toks pat, tik specifika kiek kitokia, nes vyresni žaidėjai trenerį supranti iš pusė žodžio, – skirtumus vadovaujant dubleriams ir pirmaujamai komandai pabrėžė T.Gaidamavičius. – Jaunimui reikia aiškinti daugiau, rodyti iki mažiausių smulkmenų. Šiuo atžvilgiu „Neptūne“ dirbti lengviau. Žaidėjai iškart supranta, ko yra reikalaujama ir koks turėtų būti mūsų braižas.“
Debiutas vyriausiojo trenerio vaidmenyje T.Gaidamavičiui neprisvilo. Uostamiesčio krepšininkai praėjusį trečiadienį namuose 78:73 pranoko Alytaus „Sintek-Dzūkija“ krepšininkus.
Nors laiko maža, tačiau specialistas į žaidimą bando įvesti savąją filosofiją.
„Tai skambi frazė, nes esu jaunas treneris, o ta filosofija dar tik formuojasi, – dėstė T.Gaidamavičius. – Negaliu sakyti, kad buvo taisytinų dalykų žaidime, nes buvęs treneris turėjo savo mąstymą. „Neptūnas“ žaidė vienaip, o aš pakeičiau kai kuriuos dalykus gynyboje ir visiškai pasistačiau puolimą pagal save.
Per trumpą laiką labai sunku įvesti kažką naujo, bet aš norėjau keisti, nes man taip lengviau valdyti komandą. Žinoma, tai padaryti sunku, nes pokyčiai į žaidimą įneša kažkiek destrukcijos, bet su laiku viskas turėtų gerėti. Reikia šiuos dalykus išdirbti. Tai nėra savaitės laiko darbas.“
Šeštadienį 17 val. „Neptūnas“ namuose priims „Lietkabelį“, tačiau T.Gaidamavičius vis dar negalės remtis keliais žaidėjais. Šlaunies traumą gydosi Tomas Delininkaitis, Deividui Gailiui yra skilęs pirštas, liga pakirto Žygimantą Janavičių, o komanda neseniai paliko amerikietis Andre Williamsonas.
„Turime problemėlių, bet dirbame ir ruošiamės. Svarbiausia nestrigti puolime. Pastaruoju metu tai yra didžiausia problema. Su gynyba kiek apsitvarkome, bet stringame puolime. „Sintek-Dzūkija“ po prarastų kamuolių mus greitame puolime baudė skaudžiai“, – kalbėjo uostamiesčio ekipos treneris.
Mėlynai baltų pergalė prieš Alytaus komanda kilstelėjo juos į ketvirtąją „Betsafe–LKL“ poziciją. T.Gaidamavičius dideliais pažadais nesišvaistė. Jis neatmetė galimybės pasipildyti naujoku bei žadėjo kovą.
„Pagrindinis tikslas yra eiti į kiekvienas rungtynes, kautis ir stengtis laimėti. Tuomet matysime, kaip susistyguosime. Galbūt pasipildysime nauju žaidėju, nes dairomės rinkoje“, – teigė specialistas.
#AšIrTuMėlynoKraujo